Dita e Veres, feste me aktivitete ne kryeqytet

14/03/2010 16:05

14 marsi ka sjelle pranvere ne kryeqytet. Per te  gjashtin vit radhazi Dita e Veres eshte festuar edhe ne Tirane. Mijera njerez kane mbushur bulevardin kryesor per te shijuar aktivitetet e shumta organizuar nga Bashkia e Tiranes.

Lulet simbol i kesaj feste kane zene vendin kryesor ne kete dite duke u shoqeruar me embelsiren tradicionale importuar nga Elbasani. Rrezet e forta te diellit te pranveres mbrohen nga qytetaret me veroren e cila eshte nje tjeter simbol i kesaj dite.

Argetimet e femijeve kane qene te larmishme, qe nga koncertet, klounet e cirkut e te tjera. Te gjitha grupmoshat jane argetuar ne kete dite vere.

Kryetari i bashkise i ka uruar qytetaret per dite me te bukura dhe pa shqetesimet qe ka krijuar kriza ne familjet e tyre.

Sfilate mode dhe stilim i flokeve ka qene nje tjeter argetim per te gjithe te rinjte  te cilet kane marre rekomandime sec cfare mund te bejne me lukun e tyre. Muzike e shumellojshme ka shoqeruar kryeqytetin ne kete dite vere, festimet e te ciles  vijojne deri ne orat e vona me koncertin “Rock on the block” me grupe nga Anglia, Hollanda  dhe Gjermania.

Top Channel