Antarktide, zbulohet “pinguini i zi”

12/03/2010 11:20

E kemi degjuar shpesh shprehjen figurative per delen e zeze…nuk dihet nese do te hyje ne fjalorin tone edhe nje fjale e urte per pinguinin e zi.

Ne ishullin South Georgia,ne Antarktide, ky pinguin i zi eshte bere i famshem. Ndersa te tjeret jane dyngjyresh, ky pinguin eshte i gjithi i zi. Jeton ne zonat me jugore te botes.

Fotografi Andrew Evans, i revistes se njohur “National Geographic” mbeti me gojehapur kur fokusoi ne aparatin e tij kete qenie te rralle polare.

Ekspertet biologjike mendojne se nuk behet fjale per ndonje semundje.

Shkencetaret shpjegojne se depozitat e melamines jane prezente ne trupin e pinguinit te zi dhe ka mundesi qe genet jane pergjegjes per mbiprodhimin e kesaj substance e per pasoje edhe per ngjyrosjen e lekures.

Sidoqofte ky fenomen eshte aq i rralle sa nuk ka nje rezultat perfundimtar per te kuptuar shkaqet e verteta ndryshimit.

FOTO GALERI
1/1

Top Channel