Topalli: Te drejtat e grave, sfide globale

08/03/2010 19:35

Me rastin e 8 Marsit, kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli, ndodhet ne Ankara, si e ftuar e kryeministrit turk Rexhep Taip Erdogan, ne samitin boteror per te drejtat e grave.

Samiti, i titulluar “Te drejtat e gruas bashkojne lindjen dhe perendimin”, mblodhi gra lidere, deputete e senatore nga vende te ndryshme te botes, per te shkembyer eksperiencat e tyre ne perballje me mendesite, traditat, paragjykimet dhe sfidat e botes moderne.

Kryeministri turk Erdogan i trajtoi ceshtjet e barazise gjinore si ceshtje te medha te demokracise dhe paresore ne axhenden politike te te gjitha qeverive.

Ndersa kryetarja e kuvendit Jozefina Topalli tha se ajo qe duhet sfiduar eshte koha, pasi sipas saj, nje nga problemet me te ngutshme globale jane te drejtat e grave.

Zonja Topalli tha se grate ndajne nje te ardhme te perbashket, prandaj zeri i tyre nuk duhet te jete ai i nje date, por i cdo dite te jetes.

Top Channel