PS shperndan deputetet ne komisione

05/03/2010 08:20

Partia Socialiste zbardhi dje listen e deputeteve te grupit parlamentar sipas pjesemarrjes ne komisionet parlamentare.

Vendimi u mor ne mbledhjen e grupit parlamentar, ku u diskutua per seancen parlamentare, por edhe perpilimin e listes se deputeteve qe u shperndane ne komisionet e perhershme.

Kryesisht ata deputete qe kane qene ne legjislaturat e shkuara kane marre te njejtin pozicion, perveç Kastriot Islamit, i cili nga Komisioni i Jashtem ka shkuar te Komisioni i Medias dhe Edukimit.

Kryesisht per shkak te numrit te vogel te grupeve parlamentare ne çdo komision ka me shume perfaqesues te opozites.

Nderkohe, propozimet e ardhura nga selia roze ka sjelle edhe nje riformatim te shperndarjes se grupit te deputeteve edhe te kampi blu.

Propozimet e dy paleve u miratuan dje ne mbremje gjate seances parlamentare. Deputetet e selise roze jane grupuar kryesisht ne baze te profesionit qe ata kryejne.

Ne kete menyre, ligjvenesit qe kane profesionin jurist jane anetare te Komisionit te Ligjeve, komisioni me i rendesishem ne Kuvend.

Ne te bejne pjese: Arben Isaraj, Armando Subashi, Bashkim Fino, Damian Gjiknuri, Shegush Ligori, Dashamir Peza, Ermonela Felaj, Fatmir Xhafaj, Pandeli Majko, Saimir Tahiri, Tom Doshi dhe Vasilika Hysi.

Albert Caci, Andis Harasani, Arben Ahmetaj, Arban Malaj, Erjon Braçe, Ervin Koçi, Gjovalin Kadeli, Ilir Bejtja, Mimi Kodheli, Rudina Seseri jane anetare te Komisionit te Ekonomise.

Sa i perket Komisionit te Politikes se Jashtme, ne te bejne pjese Arta Dade, Ilir Gjoni, Olta Xhaçka dhe Qemal Minxhozi.

Ne Komisionin per Integrimin Europian bejne pjese Ditmir Bushati, Ermelinda Meksi, Taulant Balla dhe Gramoz Ruçi.

Ne Komisionin per Sigurine Kombetare bejne pjese Arben Çuko, Armando Prenga, Asllan Dogjani, Ben Blushi, Gazmend Bizhga, Pirro Lutaj, Skender Hasaj, Xhemal Qefalia.

Top Channel