U2, arketimet me te medha ne vitin 2009

02/03/2010 17:30

U2 jane grupi me i suksesshem i vitit 2009 pasi kane arritur te numerojne me shume fansa ne koncerte si dhe kane arketuar nje shume marramendese.

Sipas nje klasifikimi te “Money Makers”, Bono & Co kane arketuar plot 108 milione dollare, sa dyfishi i Bruce Springsteen me 57 milione. Me pak fjale, sa here qe bandes irlandeze i shkon ne mendje per nje album, ata transformohen ne nje makine te vertete parash.

Madonna renditet me poshte me 42 milione dollare, ndersa Ac/Dc rikthehen serish ne qender te vemendjes, pasi kane arketuar plot 43 milione dollare.

Vendi i peste i takon Britney Spears me 39 milione, e ndjekur nga Pink me 36 milione, Jonas Borthers 33 milione, Coldplay 27 milione, Kenny Chesney me 26 milione, ndersa Metallica mbyllin dhjeteshen me te mire me 25 milione.

Top Channel