Rama: Abuzim me faturat e energjise

02/03/2010 14:35

Kryetari i Partise Socialiste Edi Rama u fokusua tek fatura e re e energjise elektrike ku cmimi i rritur i janarit u eshte faturuar konsumatoreve qe ne muajin dhjetor. (UPDATE)

“Sherbimi mizerabel, me faturim abuziv te kilovateve te energjise, shpesh aforfe dhe larg çdo transparence, ne shkelje flagrante te se drejtes elementare te çdo familjeje shqiptare per te mos paguar çfare nuk konsumon, po paguhet sot duke u marre njerezve leke jo vetem me shume, po edhe ne menyre te paligjshme”, u shpreh Rama.

Ne kete situate tha Rama ku shqiptaret po vidhen ne menyre te hapur kryeministri Berisha hesht duke legjitimuar sipas tij kete abuzim skandaloz te OSSH-se ku edhe ajo vete eshte aksionere me 25 perqind te aksioneve.

“Sot, dy jave pas shperthimit te pakenaqesise legjitime te qytetareve dhe denoncimit te kesaj grabitjeje ne media e ne foltoren e opozites, Sali Berisha hesht edhe pse qeveria ka 25 % te aksioneve te kompanise, qe u faturon shqiptareve edhe me shume leke se sa ç’parashikon rritja skandaloze e çmimit te energjise”, u shpreh Rama.

Sipas kryetarit te Partise Socialiste ky skandal i ri sic e quajti ai eshte tregues sesi mund te qeverise nje kabinet qe nuk ka marre votat e shqiptareve por i ka vjedhur ato.

“Por, ne nuk kemi ndermend ta paguajme koston e grabitjes se zgjedhjeve ne faturen e energjise, te ujit, te ushqimeve, te ilaceve e me radhe. Ne do te protestojme per kete kosto pa u ndalur dhe pa u zmbrapsur. Cdo shqiptar qe nuk eshte i gatshem te pranoje kokulur keqqeverisjen qe buron nga kutite e mbyllura te votave te vjedhura te behet gati per protesta.Vetem protestat mund ta ndalin doren e grabitesve te zgjedhjeve qe po hyn perdite ne xhepat e shqiptareve”, u shpreh Rama.

Top Channel