Rio, statuja e Krishtit do rikonstruktohet

27/01/2010 10:10

Statuja e Krishtit e vendosur ne nje pjese te larte te qytetit brazilian do rikonstruktohet 78 vjet pas vendosjes ne metropol.

Rikonstruksioni qe do te nise ne fund te kesaj jave, do kushtoje 2.7 milione euro dhe punimet do te zgjasin deri ne muajin qershor. Ne muajin tetor, statuja festoi 78 vjetorin e lindjes.

Punimet do perqendrohen ne pjeset e shkeputura te gureve qe jane bere ne trupin e statujes per te eleminuar pjeset e demtuara. Pjesen me te madhe te investimit e ka sponsorizuar gjigandi i mineraleve ne Brazil, “Vale”. Ne te njejten kohe, kisha katolike u ka bere thirrje te gjithe besimtareve qe te kontribuojne ne vlera monetare.

E vendosur ne nje bllok betoni 8 metra te larte, statuja eshte ngritur ne malin e Corcovado-s, eshte e gjate 30 metra dhe peshon 1.145 ton. Ndertimi i saj nisi ne vitin 1926 nga inxhinieri Heitor da Silva Costa. E klasifikuar si monument historik qe prej vitit 1973, statuja e Krishtit numeron rreth 1 milione e 800 mije vizitore cdo vit.

Top Channel