Gjurmet e ADN-se zbulojne krimin pas 27 vjetesh

26/01/2010 16:15

AND-ja vendos drejtesine pas 27 vjetesh duke cuar ne burg personin pergjegjes te nje krimi te kryer rreth 3 dekada me pare.

Britaniku Paul Hutchinson do ta kaloje gjithe jeten pas hekurave te burgut pasi u cilesua fajtor per rrembimin, perdhunimin dhe vrasjen e Colette Aram ne 30 tetor te vitit 1983. Trupi i vajzes u gjet nje dite pas vrasjes ne Keyworth nga vellai i saj Mark, por per 27 vjet me radhe Hutchinson kishte arritur t’ia hidhte paq sepse diten e vrasjes kishte vendosur nje maske te Halloween dhe askush nuk e kishte pare ne fytyre.

Ceshtja shkoi deri ne emisionin “Crimewatch” te BBC, por deri ne korrik te vitit 2008 asnje person nuk ishte akuzuar zyrtarisht per kete krim. Fillimisht autori i vrasjes u perpoq t’ia hidhte fajin vellait te tij te vdekur, por ADN-ja e tij nuk kishte asnje te perbashket me te. Vendimi i denimit te tij eshte marre nga Nottingham Crown Court diten e hene.

“Paul eshte nje bishe dhe vetem duke menduar ate qe beri, me vjen neveri. Duhet denim kapital per nje njeri te tille”, shprehet mbesa e tij Marina per “Daily Mail”. Nderkohe edhe e ema e viktimes u shpreh e kenaqur qe tashme nuk do ta mbaje me koken pas per te kerkuar zbardhjen e nje krimi qe i ka shkaterruar jeten gjate 27 vjeteve te fundit.  
 

Top Channel