Syte, pjesa me e ndjeshme ndaj muzikes

25/01/2010 12:50

Cilat pjese te trupit veme me shume ne levizje kur kendojme nje kenge qe na pelqen?

Nje studim te tille e ka marre persiper Fleshmap, nje projekt artistik i krijuar me qellim katalogimin e te gjitha pikave te deshires ne trupin human. Duke analizuar 10 mije kenge te 11 rrymave te ndryshme, Fleshmap ka dizenjuar nje harte te vecante te anatomise muzikore.

Rezultatet jane te paparashikuara. Vendin me te larte te podiumit e mbajne syte te cilet dominojne ne 8 rryma te ndryshme muzikore. Me pas vijne duart qe arrijne te jene te parat ne muziken blues dhe gospel. Fundshpina kurorezohet ne hip hop, por ne kete harte nuk mungojne as gjunjet, thonjte dhe pulsi qe shfaqen me dominues ne blues, elektronike dhe folk.

Top Channel

Ironi e fatit, por që epilogun e pati me fund të lumtur. Marianna Scarano, infermiere në repartin e reanimacionit në Poliklinikën e Barit, zbuloi një ditë aty të shtruar bashkëshortin e saj. Marianna është prej nje viti në vijën e parë të frontit kundër sëmundjes me kolegët e saj. Makthi personal sakaq filloi kur i shoqi, Vincenzo u dërgua me urgjencë në spital pasi u ndje papritur keq, ndërsa niveli i oksigjenit në gjak i kishte zbritur në 93. Tamponi i doli pozitiv, dhe e cojne me urgjencë në terapi intensive. E shoqja nuk kishte menduar kurrë se do ta gjente aty. “ Mendova se do ta intubonin, thashë se nuk do t`ia kishte dalë dot. Ishte një tmerr, megjithatë nuk hoqa dorë për asnjë cast. Nuk flija dot natën. Ishte gati e paimagjinueshme, që pas stresit të përjetuar më pacientët në të gjithë këta muaj të kaluar në repartin e terapisë intensive, të përfundoja duke bërë infermieren e një njeriu aq të dashur për mua”, ka rrëfyer ajo. Për fat të mirë, më e keqja kaloi dhe Marianna tani thotë se mund të marrë frymë lirisht, pasi i shoqi ka dalë tashmë nga zona e rrezikut, ndërsa të dy shpresojnë ta hedhin sa më shpejt pas krahëve këtë eksperiencë të frikshme.
Top Channel/ “Pse ke ardhur në shtabin tim, makina është e pastër”/ Bardhi përplaset me policinë
Top Channel/ Lezhë, gati për zgjedhjet/ Dërgohen materiale zgjedhore
Top Channel/ Përgatitjet për zgjedhjet/ Shkodër, mbërrijnë materialet zgjedhore
Top Channel/ Vrasja e Pjerin Xhuvanit. Momenti kur “kërcet” arma
Top News – Deklaratë shokuese në Dibër/ Mziu- do ta pësoni njëlloj si ai i Elbasanit