Emocionet njerezore, lista mund te zgjerohet

23/01/2010 11:55

Qe nga Siberia e larget dhe deri ne andet latine, njerezit kane te njejtat karakteristika, te pakten persa u perket emocioneve.

Per mijera vjet psikologet jane perpjekur te zberthejne kodet sekrete qe na mbajne te mberthyer me keto ndjenja universale por askush nuk ka dale ne nje perfundim bindes. E sigurt eshte se zemra e njeriut rreh me forte nga 6 faktore kryesore qe bejne pjese ne kete liste; gezimi, trishtimim, zemerimi, frika, surprizat dhe urrejtja.

Por tashme kjo liste mund te zgjerohet, te pakten sipas revistes “New Scientist”, e cila mendon se jane zbuluar emocione te reja. Ne te shkruhet se cdo epoke pasqyron gjendjet e veta shpirterore dhe keto mund te jene sikleti, merzia, depresioni, xhelozia dhe dashuria. Por kandidate te denje per te hyre ne liste jane edhe inspirimi, kurioziteti, mirenjohja, krenaria dhe mbi te gjitha konfuzioni.

Sipas anglezeve, i pari ne radhe per te hyre ne listen e emocioneve eshte frymezimi sepse na ben te kemi besim ne vetvete dhe tek te tjeret. Si shembull merret nje fjalim historik i presidentit Obama para se ai te vendosej ne Shtepine e Bardhe.

Top Channel