Obama, serish leshime ne shendetesi

21/01/2010 01:45

Pas fitores se republikaneve ne Masacusets dhe humbjes prej demokrateve te mazhorances prej 60 votash ne Senatin amerikan, presidenti Barak Obama shprehet i gatshem te beje leshime te tjera ne reformen ne shendetesi ne menyre qe ajo te kaloje votebesimin e senatoreve.

Sipas Shtepise se Bardhe njera rruge mund te jete paraqitja e reformes shendetesore ne Senat ne formen ‘budget reconciliation’, qe kerkon vetem 50 +1 te te senatoreve, por qe kufizohet vetem ne percaktimin e termave ekonomike.

Gjithashtu ne nje interviste per televizionin ABC, Obama mohoi edhe kalimin blitz te reformes shendetesore ne Senat para betimit te senatorit te sapozgjedhur republikan Scott Brown.

Top Channel