Kuvendi, Brace: Demokracia me pare

18/01/2010 22:35

A ishte situata e krijuar nga permbytjet ne Shkoder nje mundesi e mire per hyrjen e opozites ne Kuvend? Ky ishte thelbi i debatit mes analistit Henri Cili dhe deputetit socialist Erjon Brace ne emisionin “Shqip” ne Top Channel.

“Qeveria del e demtuar politikisht nga kjo situate dhe mazhoranca, edhe pse eshte mbyllur ne vetvete do te mbaje pergjegjesi per te, por opozita duhet te kthehej ne parlament per te bere nje debat te vlefshem politikash, jo nje debat politik. Mes kushteve qe vendos qeveria dhe opozita per hapjen e kutive ka nje fushe shume te madhe kompromisi”, deklaroi Cili.

Nderkaq deputeti i PS-se Erjon Brace tha se vendi ndodhet ne nje mosfunksionim total institucionesh dhe se demokracia ndodhet ne rrezik.

“Shqiptaret kerkojne normalitet, por ne jemi ne nje gjendje mosfunksionimi te institucioneve. Pushteti ekzekutiv nuk mban pergjegjesi edhe kur mbyt njerezit, gjyqesori ndodhet nen presion prej ekzekutivit, jo drejtperdrejt por me ane te presidentit. Ky problem eshte shume i madh. Nuk eshte problemi opozita, ajo do e jape kontributin e saj. Gjerat nuk po permiresohen por po perkeqesohen. Ne duam demokracine si shenje per t’u kthyer ne Kuvend dhe jo letren e respekti e Topallit”, u shpreh Brace.

Top Channel