Haiti, te mbijetuarit bllokade me kufoma

16/01/2010 11:15

Banoret e mbijetuar te Haitit kane krijuar sot postoblloqe me kufomat ne Port-au- Prince ne shenje proteste per vonesen e ekipeve te shpetimit pas katastrofes se ndodhur 48 ore me pare ku mbeten te vdekur dhjetera mijera persona.

Per te ndihmuar ne situaten e krijuar qeveria kubaneze ka pranuar te lejoje ne hapesiren e saj ajrore avione amerikane qe transportojne viktimat e termetit. Dhjetera mijera persona kane protestuar pasi kerkojne uje, ushqim dhe ndihme per nxjerrjen prej rrenojave te personave ende te gjalle.

Lekundjet e tokes shkaterruan pallate te tera, nderkohe qe edhe gazetaret e mediave te huaja ne terren njoftojne se degjohen thirrje per ndihme nen rrenoja.

Top Channel