Shkoder, situate problematike

11/01/2010 16:00

Pas oresh te tera reshje, shiu ka pushuar ne qarkun e Shkodres, nderkohe gazetaret e Top Channel atje, e quajne problematike situaten e krijuar.

Mesohet se autoritetet po menaxhojne gjendjen, por problematik mbetet evakuimi.

Ministri i Brendshem Lulzim Basha njofton se te paevakuuar jane kryesisht pronaret e ndertesave, te cilet ruajne objektet e tyre.

Sipas Bashes qe kur ka nisur gjendja e emergjences civile jane cuar 80 tone ushqime ne te gjitha zonat e permbytura me ane te helikoptereve, varkave, gomoneve e mjeteve te tjera te ushtrise.

Shifrat saktesojne se jane rreth 2 mije zyrtare qe po veprojne ne zonen e emergjences civile.

Brenda qytetit, vetem lagjja Xhabie ka problemin me te madh, pasi nje zone prej 1 kilometer eshte e perfshire nga uji.

Megjithate kreu i bashkise se Shkodres Lorenc Luka, ne nje pronconim per Top Channel thote se situata eshte nen kontroll.

“Nuk eshte nje situate dramatike, por shume shpejt kjo problematike do te kaloje. Niveli i ujit do te ulet sepse edhe reshjet kane pushuar edhe kolektoret jane perforcuar dhe po e derdhin ujin ne te tjera drejtime”, thote Luka.

Sipas tij, qyteti i Shkodres po menaxhohet ne menyren me te mire; njerezit e evakuuar po ndihmohen, nderkohe qe furnizimi me uje te pijshem nuk eshte nderprere. Analizat per te behen cdo dite dhe sherbimi per qytetaret eshte i pergjegjshem.

 

Top Channel