Durres, anti-droga sekuestron 19 kg kanabis

05/01/2010 10:25

Anti-droga e qytetit te Durresit ka sekuestruar nje sasi prej 19.7 kilograme lende narkotike te tipit kanabis sativa qe po transportohej drejt Tiranes, nderkohe qe ka arrestuar ne flagrance 3 te rinj qe po benin transportin e saj.

Ne baze te informacioneve te marra ne rruge operative, agjentet e anti-droges se qytetit bregdetar dhe sherbimet policore te Krujes organizuan operacionin e koduar “Start 2010”.

Gjate tij u arrestuan ne flagrance studenti 19 vjecar Andi Stojani nga fshati Bilaj i Krujes, Spartak Cangu, 20 vjec nga fshati Verjon i Nikles me detyre mesues ne shkollen 9-vjecare te fshatit, si dhe Edi Brata, 33 vjec me profesion mekanik, po nga ky fshat.

Tre te arrestuarit u ndaluan ne aksin rrugor Fushe Kruje-Tirane, ne afersi te fshatit Arameras dhe gjate kontrollit te ushtruar ne automjetin tip “Honda” me targa greke u gjeten ne bagazh thaset me bimen narkotike qe ishte ne gjendje te thate dhe ne forme boceje.

Nga peshimi rezultoi se sasia e sekuestruar eshte 19.7 kg dhe hetimet e metejshme per kete rast te prodhimit e shitjes se narkotikeve do te kryhen nga prokuroria e rrethit te Krujes, rreth ky qe ndodhet ne krye te listes se zeze te kultivimit te bimeve narkotike ne shkalle vendi.

Top Channel