Sot, dita me e ftohte

19/12/2009 09:05

Sot do te jete dita me e ftohte e javes. Parashikimi eshte bere nga Instituti Meteoalb. Sipas sinoptikaneve, tashme jemi futur “zyrtarisht” ne stinen e dimrit.

Java qe lame pas ka qene e ftohte, temperaturat keto tri ditet e fundit jane ulur me disa grade Celsius. Por, pavaresisht kesaj, dita me e ftohte do te jete kjo e sotmja.

Reshjet e shiut dhe te debores do te jene te pranishme jo vetem ne zonat malore, por edhe ne zonen e ulet. Parashikimi i meteorologeve tregon se dita e diel do te jete me pak e ftohte.

Por, java e ardhshme, duke nisur nga dita e hene, do te jete serish e ftohte, madje me e ftohte se ditet qe lame pas.

Bregdeti dhe zona e ulet do te dominohen nga vranesira dhe shira te dobet, ndersa zonat malore do te mbeten me reshje debore.

Mesdita e se shtunes sjell fuqizim te vranesirave, duke gjeneruar reshje shiu e debore te konsiderueshme ne te gjithe territorin. Sipas sinoptikaneve, debora do te zbrese deri afer zones se ulet.

Dita e diel sjell nje dobesim te vranesirave dhe reshjeve, por shirat dhe debora do te mbeten prezente ne territor.

E shtuna do te jete dita me e ftohte e kesaj jave, duke shenuar temperaturen minimales ne rang vendi -8 grade Celsius. Java ne vazhdim do te nise e kthjellet, por me temperatura edhe me te uleta.

Top Channel