Obama, leter Kongresit per trupat ne Kosove

18/12/2009 11:50

Presidenti amerikan Barack Obama, ne raportin e rregullt qe i jep Kongresit per trupat paqeruajtese amerikane neper bote, ka folur edhe per Kosoven.

Kreu i Shtepise se Bardhe ka vleresuar se trupat amerikane qe veprojne ne kuader te KFOR-it parandalojne ringjalljen e luftimeve dhe ruajne paqen ne shtetin e ri.

“Kontributi amerikan ne radhet e KFOR-it eshte 11 perqind, ose 1.475 trupa qe veprojne nen komanden e NATO-s”, thote Obama ne raportin e tij.

Lidhur me sigurine ne Kosove, Obama e ka vene theksin edhe tek forcat e policise se Kosoves, te cilat ndihmohen nga KFOR-i ne rast kercenimesh.

Presidenti amerikan ka vleresuar edhe krijimin e Forces se Sigurise se Kosoves, e cila ka nje kontribut kyc ne vendosjen e sigurise.

Top Channel