Lohan: Parlamenti, vend per debatin politik

16/12/2009 11:40

Ambasadori i Komisionit Europian ne Tirane Helmut Lohan, i dorezoi sot kryeministrit Sali Berisha pyetesorin, ne kuader te aplikimit per statusin e vendit kandidat.

Gjate fjales se tij, Lohan theksoi se procesi i integrimit kerkon reforma te veshtira, te cilat duhet te bazohen ne konsensus te gjere, ndersa shtoi se vendi per debatin politik eshte brenda ne parlament.

“Bashkimi Europian u ben thirrje te gjitha partive te ndjekin nje dialog konstruktiv ne parlament”, u shpreh Lohan, ne nje konference te perbashket me Berishen.

Momenti i marrjes se pyetesorit me 2280 pyetje, te shenuara ne 384 faqe u konsiderua nga Berisha, si nje ngjarje historike, nderkohe qe premtoi ne emer te qeverise se do te punohet me perkushtim dhe seriozitet ne plotesimin e tij.

Berisha me kete rast ftoi kreun e Partise Socialiste, Edi Rama qe te pershendesin bashkarisht ne nje konference shtypi kete moment historik, si nje deshmi e vullnetit te perbashket te forcave politike per te kontribuar ne procesin e integrimit te vendit ne Bashkimin Evropian.

Nga ana e tij, Lohan shtoi se mbajti shenim thirrjen e bere nga kryeministri per hapjen e dialogut.

“Uroj qe ky ngerc te kalohet ne fund te 2009 ose ne fillim te 2010, me qellim qe Shqiperia te vazhdoje perpara ne rrugen e saj, ashtu sikurse e meritojne qytetaret e ketij vendi”, ishte mesazhi i Lohan.

Po ashtu Berisha siguroi se qeveria mbetet shume e hapur per te degjuar zerin e opozites, eksperteve te saj, ne te gjithe problematiken e madhe qe trajton pyetesori.

Top Channel