Rama: Cmimi i energjise, i paperballueshem

15/12/2009 16:55

“Nuk ka feste per familjet shqiptare qe presin nje fature te re. Cmimi i energjise ben zero rritjen e rrogave dhe pensioneve”. Keshtu e ka nisur fjalen e tij gjate protestes se opozites ne Berat, kryetari i PS-se, Edi Rama.

Ai ka vene theksin tek rritja e re e energjise qe u miratua sot duke deklaruar se shume biznese rrezikojne te falimentojne.

“Nje cmim i paperballueshem per bizneset e vogla dhe arkat e pushtetit vendor kanosen qe nga janari. Kjo do te sjelle rritje e pashmangshme cmimesh ne dyqanet qe do te mbijetojne”, eshte shprehur Rama.

“Leku do te vazhdoje te zhvleresohet si nje takse e fshehte qe do te rendoje mbi cdo familje. Varferia dhe papunesia do te vazhdojne te rriten. Kriza ekonomike vetem do te vazhdoje te thellohet. Ky pushtet i korruptuar do te mbaje mbyllur perjetesisht kutite, por luften tone me korrupsionin qeveritar vetem do ta shtoje”, tha Rama.

“Kjo nuk mund te jete Shqiperia jone e 2010-es. Ne do ta bejme 2010-en, vitin e ndarjes me kete pushtet”, theksoi kreu i PS-se.

Edhe deputeti i PS-se, Erion Brace ka vene theksin tek rritja e cmimeve dhe taksave qe do te behen prej 1 janarit te viti te ardhshem, gjate protestes se opozites ne Berat.

Ai ka pohuar se prej 2010-es, shqiptaret do te paguajne me shume per te mbushur “arken e zbrazur te qeverise se Berishes”.

“Berisha eshte sot rrezik kombetar. Cmimi i energjise u rrit me 10 perqind per te varferit dhe 15 perqind per te tjeret. Per secilen nga familjet energjia u rrit me 13 perqind. Ky eshte Sali Berisha. Taksat do te rriten me 20 perqind te cdo sektori pasi arka e shtetit te Berishes eshte bosh dhe duhet te mbushet per shkak te deshtimit te qeverisjes se tij”, eshte shprehur Brace.

Top Channel