Los Angeles, lesbikja emerohet peshkope

06/12/2009 13:20

Vendimi i dioqezes se Los Angeles per te emeruar peshkope nje lesbike po shkakton zhurme te madhe ne Kaliforni dhe mbare SHBA-ne.

55 vjecarja Mary Glasspool nga Baltimora eshte homoseksualja e pare e deklaruar qe emerohet peshkope qe pas vitit 2003.

Gjashte vjet me pare, Gene Robinson nga New Hampshire arriti te merre miratimin e peshkopeve te tjere, duke marre titullin e shenjte per kishen protestante ne SHBA.

Top Channel