Trishtimi i Chaplin, vjen nga e ema

04/12/2009 15:15

Shkruante, dirigjonte dhe aktronte ne maj te kembeve, duke ndikuar tek publiku i tij me ironi dhe trishtim.

Burimi i vertete i melankolise se embel te Charlie Chaplin, ikone e kinemase se shekullit te XX, nuk ishte alkolizimi i te atit, ndarja e prinderve te tij apo varferia ne familjen e tij.

Sipas Stephen Weissman, psikiater amerikan, autor i librit “Chaplin, a life”, personi qe frymezoi historite e vagabondit Charlot ishte e ema Hannah, e cila per te mbijetuar bente prostituten, teksa u godit nga sifilisi.

Hannah, emri i artit te se ciles ishte Lily Harley, ka qene per nje kohe te gjate e detyruar te shiste trupin e saj per te mbajtur dy femijet, Sidney dhe Charlie junior.

Nje histori qe Charlie i vogel nuk arriti ta harronte kurre, por qe nuk e tregoi asnjehere.

Top Channel