Jane eksperte te lundrimit dhe anijet a medha nuk i frikesojne. Kalojne pjesen me te madhe te jetes se tyre ne det te hapur dhe jane gjithmone te gatshem per te kryer nje sulm. Kane edhe flamurin e zi me kafke. Me pak fjale jane pirate.

Por ne ndryshim nga “koleget” e tyre qe jane tmerri i anijeve tregtare qe pershkojne ne detet e jugut, objektivi i tyre nuk eshte grabitja.

Perkundrazi, ata duan qe asnje te marre ate cka i perket detit.

Misioni i tyre eshte mbrojtja e balenave, gjuetia e te cilave ndalohet me ligje nderkombetare, ndersa armiqte e tyre jane peshkarexhat japoneze.

Kapiteni i kesaj skuadre eshte kanadezi Paul Watson, 59 vjec, themelues i “Sea Shepherd Conservation Society” dhe bashkethemelues i “Greenpeace Foundation”.

FOTO GALERI
1/5

Top Channel