Superliga, Tirana rikthehet te fitorja

24/10/2009 19:45

Tirana eshte rikthyer tek fitorja, por nuk ka mundur te pajtohet me tifozet bardheblu, te cilet kane hedhur parrulla kundra lojtareve.

Skuadra e drejtuar nga Alban Tafaj ka munudr 2-0 Teuten qe drejtohet nga nje ish-bardheblu, MIrel Josa.

Kryeqytetasit kane mundur te zhbllokojne rezultatin vetem ne pjesen e dyte te takimit. Kembengulja e Muzakes ne minuten e ‘70 u shperblye me gol, qe u shenua nga vete mesfushori.

Ne minutat e fundit te ndeshjes, Devolli ndeshkon per te dyten here portierin durrsak, por edhe ky gol nuk e qetesoi situaten lojtare-tifoze, te cilet vazhdojne te mbajne qendrim ndaj skuadres per zhgenjimet e njepasnjeshme ne kete sezon.

Pas kesaj fitoreje, Tirana eshte ngjitur ne vendin e 5-te me 11 pike, 1 me pak se Teuta e vendit te 4.

Laci ka mundur 3-1 Vllaznine duke u bere dhe skuadra suprize e javes se 8-te. Nen vezhgimin e trajnereve te Kombetares A, Josip Kuzhe dhe ai i Kombetares U-21, Artan Bushati, pjesa e pare perfundoi ne barazim pa gola, edhe pse Vllaznia u shfaq me e rrezikshme para portes laciane.

Rifillimi i lojes foli i gjithe per vendasit, te cilet kaluan shume shpejt ne avantazh. Ne minuten e ‘50 Arlind Nora kaloi ekipin e Lacit ne avantazh, nderkohe qe 13 minuta me vone eshte Veliaj qe dyfishon shifrat, ndersa ne te 70 Valdano Nimani shenoi golin e nokautit per shkodranet, te cilet arriten te shenonin vetem nje gol me kosovarin Fetim Kasapi.

Humbja e peste ne transferte e Vllaznise dha sinjale se problemet e kesaj skuadre vazhdojne te jene evidente edhe pas nderrimit te trainereve.

Pas ketij triumfi, skuadra e Lacit ngjitet ne vendin e 8-te me 8 pike, ndersa Vllaznia zbret ne vendin e 11-te me 7 pike.