Londer, protesta kunder liderit te partise ekstremist

22/10/2009 23:10

Dhjetera protetues zaptuan hyrjen e studiove te televizionit bbc ne perendim te londres, perpara nje emisioni ku ishte ftuar kryetari i nje partie te djathte ekstremiste.

Nik Griffin, kryetar i Partise Kombetare britanike do te merrte pjese ne nje panel debati me politikane te tjere ne Koha e Pyetjeve ne BBC. 

Griffin njihet per qendrimet e tij anti emigranteve dhe shume prej protestuesit hidhnin parulla te tilla si: turp per BBC-ne. Protestat vazhduan edhe pasi Griffin u largua nga debati.

Disa oficere policie moren plage gjate perleshjeve me demonstruesit,dhe  arrestuan disa persona. Nderkohe qe ngjarja eshte komentuar si nje ndodhii,  qe shkundi nga apatia opinionin publik britanik.

Nderkaq vazhdon te ndeze debate ne rang politikanesh, rreth faktit sesa hapesire u duhet lene ekstremisteve ne valet televizive. Partia e Grifin nuk ka vende ne parlamentin britanik, por me heret kete vit fitoi 6% te votave dhe dy vende ne Parlamentin Europian.

Top Channel