Dridhje toke ne jug, panik te qytetaret

14/09/2009 08:50

Nje termet me magnitude 3 balle te shkalles Rihter ka goditur dje zonen e Delvines, ne Jug te vendit.

Sipas departamentit te Sizmiologjise ne Institutin e Gjeoshkencave prane Universitetit Politeknik te Tiranes, termeti e ka pasur epiqendren rreth 10 kilometra larg qytetit te Delvines dhe eshte ndier me intensitet te ulet edhe ne rrethet Sarande e Gjirokaster.

“Lekundjet e tokes jane regjistruar ne oren 16:03 te se dieles”, tha specialisti Rrapo Ormeni, i cili u shpreh i sigurt se nje termet me magnitude te tille nuk shkakton deme. Korrespondentet tane ne kete zone konfirmojne se nuk eshte regjistruar asnje demtim ne krejt zonen ku jane ndier lekundjet.

Megjithate, keto lekundje kane ngjallur panik te qytetaret, te cilet druajne se mos goditen nga lekundje si ato qe nje jave me pare shkaterruan qindra shtepi ne fshatrat e Bulqizes. Por specialisti Rrapo Ormeni thote se nuk ka vend per panik.

“Termete te tilla jane te zakonshme dhe ne kete kohe jane me evidente”, thote ai, duke shtuar se cdo vit regjistrohen me dhjetera lekundje te lehta te tokes.

Top Channel