Iran, bastisen dhe mbyllen zyrat e Karrubit

09/09/2009 00:35

Autoritetet iraniane te sigurise kane mbyllur zyren hetimore te ish kandidatit per president ne zgjedhjet e fundit, Mehdi Karrubi.

Ashtu sikurse ish kandidati tjeter moderator per president, Mir Hosein Musavi edhe Karrubi kishte ngritur nje zyre per te hetuar ne lidhje me dhunen qe sipas tyre ushtrohej ndaj te burgosurve te protestave paszgjedhore ne Teheran.

Sipas nje agjensie lajmesh vendase brenda dy ditesh, jane bastisur dhe mbyllur zyrat e dy ish kandidateve per president ne zgjedhjet e qershorit te cilat shpallen fitues Mahmud Ahmedinexhad, megjithe protestat e opozites per manipulim te procesit zgjedhor.

Top Channel