Xhindi, pergjimet shansi i fundit

06/09/2009 15:50

Mes akuzave te familjareve te te ndjerit Fatmir Xhindi, qe flasin per neglizhence te shtetit ne zbardhjen e vrasjes se tij dhe heshtjes se Prokurorise se Krimeve te Renda per te deklaruar se c’ka ndodhur me hetimet gjate ketyre pese muajve, vrasja e ish-deputetit te Partise Socialiste ka mbetur ende pa autor, pavaresisht pistave mbi te cilat po punohet.

Prokuroria po punon mbi nje rekord prej 300 personash te shoqeruar, te pyetur apo deshmish te tjera te marra.

Por me gjithe anen proceduriale, prokuroria deklaron se disa nga pistat jane rrezuar pas verifikimeve intensive, duke ngritur dyshime te tjera qe nuk e kapercejne kufirin mes Roskovecit dhe vendlindjes se viktimes, fshatin Kurjan.

Te vetmit qe flasin pese muaj pas vrasjes se deputetit socialist jane familjaret e tij, te cilet fajesojne shtetin per vonesen.

E gjendur mes polemikave dhe presionit per te zbardhur ngjarjen, Prokuroria e Krimeve te Renda ka perjashtuar pisten politike apo ate te konfliktit per shkak te detyres.

Duke radhitur qe nga pistat e konflikteve per pronesine deri tek ajo per nje vendim gjyqesor, hetuesit kane rindertuar skemen e krimit qe ndodhi ne deren e shtepise se viktimes.

Pikerisht nisur nga ky fakt, por edhe mungeses se gjurmeve qe nuk te cojne jashte rrethit te Fierit, hetuesit dyshojne se autori apo autoret e njihnin mire zonen, cka do te thote se ai ose ata mund te jene ende aty.

Pergjate ketyre pese muajve, i vetmi qe ka kembengulur se hetuesit ndodhen shume prane kapjes se autorit eshte ministri i Brendshem Bujar Nishani.

Por pavaresisht deklaratave te tij, ende nuk ka nje te akuzuar per ngjarjen e rende.

Prokuroret thone se shpresa e tyre per te zbardhur vrasjen e 2 majit jane pergjimet qe kane perfshire edhe familjare te viktimes, si edhe shperblimi prej 250 mije eurosh per njeriun qe do te vendose te flase per autorin, ne numrat 06941 03251 dhe 0694107507.

Top Channel