Malaj: Mund ta terheq kandidaturen

29/08/2009 14:25

Kandidati i shpallur per kreun e Partise Socialiste, Arben Malaj ka lene te kuptohet se mund ta terheqe kandidaturen nese kongresi do vazhdoje te kete nje fryme te tille.

Kete deklarate Malaj e ka bere pas mosmiratimit te futjes ne rendin e dites se paketes se ndryshimeve statutore dhe pengimin e transmetimit te punimeve te kongresit. “Une do komunikoj me publikun, me socialistet, do prezantoj kendveshtrimin e nje modeli te ri, por kam deklaruar qarte se nese gara deformohet nuk jam per t’u futur ne nje gare qe do krijonte grindje, sepse kam synuar nje gare qe koleget i shnderron ne partnere”, shprehet Malaj.

Sipas tij, PS ka nevoje per nje frymemarrje te re dhe jo te funksionoje me vendimet e shumices. “Pra, ajo qe pame sot eshte shqetesuese. Eshte e pamundur qe per 4 minuta te numerohen 1400 vota nga 4 veta. Une mendoj se situata e zhvillimeve te brendshme ne PS nuk do jete ajo qe duhej te ishte per nje parti politike. Nuk eshte kjo demokracia qe kerkon vendi dhe qe i duhet PS-se. PS e dale e demtuar nga humbja ne zgjedhje duket se ka ngecur ne stacionin e te qenit opozite. Eshte e pafalshme qe ne 2010-en ne duhet t’i jemi mirenjohes liderit qe ka futur nje paragraf per t’u larguar nese humbet zgjedhjet”, vijon Malaj.

Ai deklaroi gjithashtu se kredibiliteti e qyteria politike e liderit aktual eshte cenuar dhe ajo do jete nje kosto shtese ne sfidat e PS-se. “Nese ne tani ndihemi bashkepergjegjes per humbjen, une nuk do doja te isha bashkefajtor per sfidat e radhes te partise time. Kemi mundesi per nje model ndryshe. Nese kjo fryme deformuese me influenca negative mbi delegatet vazhdon, shumohet mundesia per te mos marr pjese ne gare’, perfundon kandidati Arben Malaj.   

Top Channel