Perkujtohet Masakra e Qafe-Valmirit

18/08/2009 20:00

Ne Rreshen u perkujtua 60-vjetori i masakres komuniste te 17 gushtit te vitit 1949, e njohur si “Masakra e Qafe-Valmirit”, ne Mirdite. Nje memorial u ndertua ne qender te qytetit te Rreshenit ne kujtim te njerezve qe humben jeten si pasoje e dhunes komuniste.

Kryetarja e Kuvendit te Shqiperise, Jozefina Topalli dhe deputete demokrate te qarkut Mirdite ishin te pranishem ne ceremonine qe u organizua per kete rast.

Kryetarja e Kuvendit tha se vlereson nje vlere te madhe te kesaj zone, qe eshte forca per te falur.

“Ju e keni bere kete me force, kuraje dhe fisnikeri”, tha zonja Topalli.

Top Channel