Permet, arrestohen vendoret

07/08/2009 12:00

Drejtoria e policise se Gjirokastres ka kryer mesnaten e se enjtes arrestimet e kryetarit te komunes se Frasherit Tomorr Kotori si edhe ate te kryeplakut te fshatit Mican, Faslli Canka nen akuzen e moskallezimit te krimit si edhe te shperdorimit te detyres.

Gjate nje komunikimi per shtyp policia tha se edhe pse u ishte kerkuar informacion per mbjelljen dhe kultivimin e bimeve narkotike ne territoret qe ata drejtonin nuk kishin dhene informacionin e duhur.

Gjate operacionit te koduar “Era e Jugut”, ne mengjesin e se premtes ne fshatin Mican te Komunes Frasher ne Permet, ne afersi te banesave dhe rrethinave te ketij fshati , u evidentuan dhe u shkaterruan 14 parcela te kultivuara me kanabis sativa me 1114 rrenje ne total.

Sipas policise ne keto parcela numri i bimeve te kultivuara varionte nga 40 deri ne 300 bime nga 1 deri ne kater metra te larte.

Policia tha se parcelat ishin ne vende te dukshme te fshatit dhe se kishte prova qe funksionaret lokale e kishin pare disa here vendin ku kultivohej hashashi por nuk kishin dhene informacion.

Urdheri qe i detyron kryepleqte dhe kryekomunaret per te bashkepunuar me policine per asgjesimin e bimeve narkotike ka dale qe ne fillim te vitit 2006, nga kryeministri Berisha por ai ka hasur pengesa ne zbatim.

Edhe pse ne fshatra te thella te vendit eshte kultivuar bime narkotike, policia ankohet se nuk ka marre informacion nga pushteti lokal.

Arrestimi i kreut te komunes se Frasherit eshte i pari i ketij lloji qe kur urdheri eshte futur ne fuqi para tre vjetesh e gjysme.

Top Channel