Nju Jork, Shqiperia fiton Kupen N.Y.C

06/08/2009 09:00

Pas dy javesh emocione dhe lufte te forte sportive, Shqiperia ka triumfuar ne edicionin e pare te turneut “Kupa N.Y.C.”.

Skuadra jone mposhti 4-1 ne finale Irlanden, ne nje ndeshje te dominuar nga minuta e pare.

Pervec trofeut per skuadra, per t’u shenuar ishte edhe vleresimi per kapitenin kuqezi, Rigels Qosa, i cili u vleresua me “Topin e Arte”, si lojtari me i mire i aktivitetit.

Turneu startoi me 16 ekipe, te cilat perbeheshin nga ish-futbolliste profesioniste dhe amatore nga e gjithe bota, te cilet jetojne ne Nju Jork City.

Ecuria e skuadres shqiptare ka qene mjaft mbreselenese: ata u kualifikuan ne finale pasi mposhten 2-1 Argjentinen. Nderkohe, ne cerekfinale ata kaluan pa shume probleme Francen.

Ne anen tjeter, Irlanda ishte kualifikuar ne finale pas triumfit 4-1 me Qipron. Per te vendosur fituesin e kesaj gjysmefinaleje u nevojiten gjuajtjet e penalltive.

Top Channel