Izraeli, fosfor te bardhe ne Rripin e Gazes

01/08/2009 09:35

Gjate ofensives ne Rripin e Gazes dhjetorin e kaluar, Izraeli ka perdorur fosfor te bardhe, po vetem per te krijuar idene e tymit.

Shteti hebraik pranon keshtu perdorimin e substances ne operacionin e fundvitit te kaluar.

E perditshmja franceze “le Figaro” shkruan se Izraeli ka theksuar me pare se nuk ka perdorur kurre fosfor te bardhe dhe se nuk ka asnje rast te regjistruar me vdekje per shkak te ekzpozimit ndaj kesaj substance.

Top Channel