SHBA, terrorizmi vendas alarmon qeverine

29/07/2009 10:05

Zyrtaret e anti-terrorizmit ne Shtetet e Bashkuara jane shume te shqetesuar per terroristet amerikane qe jane stervitur jashte vendit dhe pastaj jane kthyer ne atdhe, ku kane rekrutuar persona te tjere per t’iu bashkuar kauzes se tyre.

Autoritetet federale u kane derguar sot nje buletin agjencive qe merren me zbatimin e ligjit ne vend, pas arrestimit te bere ne Karolinen e Veriut te nje personi qe ishte perkushtuar ndaj kauzes se xhihadit te dhunshem, qe filloi 20 vjet me pare.

Buletini i brendshem thote se, FBI-ja dhe Departamenti i Sigurise se Brendshme jane shume te shqetesuar per rrezikun qe kanoset nga ata amerikane qe udhetojne jashte vendit dhe mesojne teknika te terrorizmit.

Sipas dokumentit, pasi kthehen ne Amerike ata mund te qendrojne “ne gjum” per nje periudhe te gjate kohore, por kurre nuk ndalen se rekrutuari ne fshehtesi persona te tjere per te kryer sulme ne te ardhmen.

Diten e hene FBI arrestoi shtetasin amerikan Daniel Patrick Boyd, 39 vjec, i akuzuar se ishte lideri i nje grupi personash qe aspironin per t’u bere terroriste nderkombetare.

“Kjo ngjarje tregon shqetesimin tone per individe qe kthehen ne Shtetet e Bashkuara pasi jane stervitur ose kane luftuar perkrah ekstremisteve pertej detit”, ka deklaruar zedhenesi i Departamentit te Shtetit, Richard Kolko.

Top Channel