Karaibe, vijojne kerkimet per haitjanet

29/07/2009 10:45

Skuadrat e shpetimit priten me ankth zbardhjen e dites se sotme per te rinisur kerkimet per rreth 70 haitiane, te cilet konsiderohen te humbur pasi varka me te cilen po udhetonin ne menyre klandestine u fundos ne brigjet e ishujve Turks dhe Kaikos ne Karaibe.

Mbi 100 emigrante, te cilet mbijetuan pasi u kapen tek shkembinjte nenujore per ore te tera, u shpetuan gjate dites se hene dhe te marte.

Ekipet e shpetimit kane rekuperuar gjithashtu 15 trupa. Autoritetet jane treguar te kujdesshme ne deklaratat se mund te kete te mbijetuar te tjere, pasi eshte bere nje kohe e gjate qe ata qendrojne ne uje.

“Ne shpresojme qe te kete te mbijetuar te tjere dhe qe t’u japim atyre ndihme mjekesore. Por koha kalon dhe nje gje e tille behet me pak e mundur per shkak te qendrimit te gjate ne uje dhe lodhjes”, ka deklaruar oficerja e Rojes Bregdetare amerikane, Jennifer Johnson.

Top Channel