Kina dhe Tajvani shkembejne mesazhe

27/07/2009 14:35

Lideret e Kines dhe Tajvanit kane shkembyer mesazhe te drejtperdrejta per here te pare ne me shume se 60 vjet.

Presidenti kinez, Hu Jintao i ka derguar nje telegram homologut te tij tajvanez, Ma Ying-jeou pas zgjedhjes se tij ne krye te partise ne pushtet. Letres i eshte pergjigjur edhe Ying-jeou duke sugjeruar se te dyja vendet “duhet te lene menjane divergjencat mes tyre”.

Ying-jeou u zgjodh president vitin e shkuar ne perpjekje per te nderprere ndasite mes dy vendeve, te cilat i shkeputen marredheniet mes tyre ne 1949 pas nje lufte civile.
 

Top Channel