Aksidentet, policia do vendose sherbime 24 ore

27/07/2009 16:10

Aksidentet e fundit me pasoje vdekjen e 7 personave dhe plagosjen e 11 te tjereve kane alarmuar policise e Durresit.

Drejtori i kesaj policie ne nje konference per shtyp ka lajmeruar nisjen e sherbimeve 24-oreshe per te parandaluar ngjarje te tilla te renda.

“Akset kryesore te rruges do t’i mbulojme me sherbim te panderprere, mbeshtetur edhe ne mjetet qe kemi ne dispozicion”, u shpreh drejtori i Policise se Durresit, Ilia Nasi.

Reagimi i tij ka ardhur pak ore pasi ne autostraden Tirane- Durres humben jeten dy persona ende pa u mbushur 24 ore nga aksidenti, ku 5 dasmore u perfshine ne nje aksident fatal. Drejtuesi i policise se Durresit komentoi te dyja rastet.

“Per dy aksidentet materialet i jane derguar prokurorise, megjithate paraprakisht ne te dyja rastet kemi shkelje flagrante te rregullores. Nje automjet ka levizur ne sensin e kundert, ndersa ne aksidentin e dyte, drejtuesi ka perdorur pije alkoolike”, tha Nasi.

Aksidenti i dyte ndodhi ne oren 1.30 te mengjesit te se henes kur nje mjet land rover ka dale nga rruga per pasoje gjeten vdekjen shtetasit Kadri Brahaj, Valbona Metaj.

6 persona te tjere jane duke marre kurim ne spitalin ushtarak. Si ne aksidentin e nje dite me pare edhe viktimat e fundit po ktheheshin nga nje dasme te zhvilluar ne lokalet e fshatit Xhafzotaj ne Durres.

Top Channel