Berthamoret, tjeter raund bisedimesh SHBA-Rusi

25/07/2009 15:20

Nje raund i ri negociatash do te zhvillohet mes amerikaneve dhe ruseve mbi marreveshjen per reduktimin e armeve berthamore strategjike.

Takimi do te mbahet nga fundi i gushtit dhe fillimi i shtatorit ne Gjeneve, ka bere te ditur sot ne Moske, Ministria e Jashtme ruse.

Njoftimi vjen ne perfundim te raundit te katert te negociatave per te percaktuar tekstin e traktatit te ri te carmatimit berthamor, i cili do te zevendesoje paktin “Start 1” qe skadon me 5 dhjetor.

Top Channel