Berthamoret, Clinton pesimiste per Iranin

23/07/2009 16:50

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton ka deklaruar se Uashingtoni ka ende deshire te bisedoje me Iranin, por qendrimi i ketij te fundit tregon se Teherani nuk deshiron t’i pergjigjet kerkeses se tyre.

“SHBA po presin nje pergjigje, por Irani nuk pati aftesine e duhur per te marre nje vendim”, ka deklaruar Clinton ne nje interviste per BBC.

Shefja e diplomacise amerikane paralajmeroi dje Iranin dhe Korene e Veriut se do te perballen me pasoja te renda nese nuk heqin dore nga ambicjet e tyre berthamore.

“Ne kemi shtrire doren dhe e kemi bere te qarte se duam dialogun, edhe tani, pavaresisht denimit qe i bejme procesit zgjedhor te 12 qershorit ne Iran. Por mendojme se Teherani nuk eshte ne gjendje te marre nje vendim”, ka shtuar Clinton.

Top Channel