Gripi i derrit mes nesh

21/07/2009 15:00

Pas konfirmimit te rastit te pare me H1N1 ne Shqiperi, dyshime te forta hidhen edhe tre persona te tjere, fatmiresisht jo shqiptare.(UPDATE)

Dy marinare filipinas dhe nje rumun qe kane mberritur ne portin e Durresit mendohet se jane prekur nga gripi, por pritet rezultati i analizave per te ta konfirmuar apo rrezuar kete hipoteze.

Ministrja e Shendetesise, Anila Godo shprehet se per shkak te dyshimit analizat e tyre jane rifutur edhe nje here ne laborator. Por gjithsesi ministrja u ben apel qytetareve te jene te qete dhe ta konsiderojne si nje grip te zakonshem.

“Popullsia te rrije e qete dhe te respektoje masat e thena me pare, te mos grumbullohet ne vende pak te ajrosura, te mbaje higjienen personale,nderkohe qe strukturat e shendetesise do te vijojne punen e tyre”, tha Godo.

Ministrja u shpreh se shendetesia shqiptare eshte ne gadishmeri te plote per te perballuar cdo situate.

Godo ka biseduar me drejtues dhe specialiste te ISHP-se ne lidhje me situaten dhe ka pare punimet ne laboratorine virologjise qe po rikonstruktohet i cili pritet te perfundoje ne nentor.

“Virusi i ri pandemik ka nje qarkullim komunar dhe nuk eshte e domosdoshme te hetohet cdo rast i izoluar. Nuk ka asnje lajm qe do te kerkonte kufizimin e jetes normale te popullates”, u shpreh drejtori i ISHP-se, Alban Ylli.

Specialiste te Shendetit Publik i bejne thirrje qytetareve te mos sigurojne tamiflu ne rruge private pasi ajo do te perdoret vetem ne raste te renda dhe me rekomandimin e epidemiologut apo mjekut infeksionit.

Top Channel