NASA leshon anijen kozmike Endeavour

16/07/2009 08:30

Perfundojne peripecite e anijes kozmike Endeavour e cila eshte leshuar ne hapesire nga NASA pas disa ditesh shtyrje te dates se nisjes nga Toka.

Endeavour arriti orbiten e planetit pas leshimit ku gjithcka shkoi sipas parashikimeve. Dy serbatoret qe nevojiteshin vetem per shkeputjen nga Toka, jane ndare pak sekonda pasi anija u nis, ndersa bashkimi me Stacionin Nderkombetar Hapesinor eshte parashikuar per ne oren 19:55 te dites se premte me oren tone lokale.

Misioni do te zgjase 16 dite dhe parashikon 5 dalje ne hapesire. Mes objektivave kryesore te ketij misioni eshte montimi i pjeses se trete te laboratorit japonez Kibo.  

Top Channel