CIA, Paneta bllokon skuadren-vrasese

16/07/2009 09:35

Administrata Obama po punon me intensitet te larte per te ndryshuar rrenjesisht funksionet e CIA-s dhe detyrat e ketij institucioni, nje nga me te rendesishmit jo vetem ne SHBA por edhe ne mbare boten.

Kreu i ri i CIA-s, Leon Paneta ka bllokuar programin e skuadres se agjenteve-vrases, te cilet sterviteshin per te ekzekutuar jashte kufijve te SHBA-se terroriste dhe armiq te tjere te vendit. Lajmin e ben te ditur gazeta “Washington Post”, sipas se ciles, skuadra e kishte perfunduar programin stervitor dhe ishte e gatshme per te marre pjese ne aksionet ne terren.

Menjehere sapo ra ne dijeni te ketij programi, Paneta ka dhene urdher qe gjithcka te mbyllej dhe per kete ka raportuar ne komisionet perkatese te Kongresit.

Top Channel