BE kritikon viziten e Medvedev ne Oseti

16/07/2009 19:05

BE ka kritikuar viziten ne Osetine e Jugut te bere te henen nga presidenti rus Dmitri Medvedev, pa autorizimin e Tbilisit, duke e cilesuar ate si ne shkelje me parimin e integritetit territorial te Gjeorgjise.

“BE veren se presidenti i Federates Ruse, Dmitry Medvedev ka shkuar ne rajonin gjeorgjian te Osetise se Jugut pa autorizimin e qeverise gjeorgjiane”, thuhet ne nje komunikate te presidences suedeze te BE.

“BE e konsideron kete vizite si ne kundershtim me parimin e integritetit territorial dhe eshte e shqetesuar per efektet e saj ndaj perpjekjeve per te stabilizuar rajonin”, thuhet me tej ne dokument.

Top Channel