Xinjiang, 1680 te plagosur, 184 viktima

12/07/2009 14:10

Pak dite pas perleshjeve te dhunshme ne nje krahine me pakice ujgure ne Kine, zbardhen edhe bilancet e para.

Numri i te plagosurve te konfirmuar deri tani eshte 1680. Kete bilanc e kane publikuar autoritetet lokale te Xinjiangut. Gjate javes se shkuar, etnite ujgure dhe ato vendase bashke me ushtrine jane perleshur dhunshem, duke shkaktuar vdekjen e 184 personave.

Perleshjet u zhvilluan ne qytetin Urumki ku jeton nje pjese e madhe e pakicave ujgure, te ciulet kerkojne pavaresine nga Kina.

Top Channel