Qeveria: 208 viktima nga perleshjet ne Somali

25/05/2009 11:30

208 te vdekur dhe 700 te plagosur eshte bilanci i viktimave, si pasoje e perleshjeve mes rebeleve islamike dhe forcave te ushtrise ne keto 18 ditet e fundit.

Shifrat jane bere te ditura nga Ministria per Ceshtje Humanitare. “80 perqind e viktimave jane civile”, tha ministri Mohamad Ibrahim. Nga viti 2007 milicite islamike jane armatosur per te debuar nga vendi trupat etiopiane, qe luftonin perkrah qeverise, se mbeshtetur nga perendimi.

Qe prej 2007-es, 17 mije njerez kane vdekur, ndersa mbi 1 milione jane te pastrehet.

Top Channel