Gjermania voton sot per presidentin e ri

23/05/2009 09:55

Gjermania zgjedh sot presidentin e ri te vendit. Ne gare jane kristiandemokrati Horst Koehler dhe kandidatja socialdemokrate Gesine Schwan.

Edhe pse presidenti aktual Kohler eshte ne avantazh dhe shpreson te fitoje nje mandate te dyte pesevjecar, zgjedhjet shihen si me te hapurat ne historine e Gjermanise.

Rezultati do te sherbeje edhe si nje lloj testi per kancelaren konservatore Merkel, perpara zgjedhjeve parlamentare te shtatorit.

Top Channel