Izraeli: Irani prane armes berthamore

13/05/2009 04:20

Shefi i Sherbimeve sekrete izraelite, gjenerali  Amos Yadlin ka bere te ditur se Irani eshte “shume prane” arritjes se kapaciteteve berthamore ushtarake.

“Irani eshte shume prane momentit te arritjes se arsenalit ushtarak berthamor”, tha gjenerali Yadlin perpara komisionit parlamentar te Puneve te Jashtme dhe te mbrojtjes.

Ai shtoi se “Irani mund te konsolidoje deri ne 2010-n programin e tij berthamor”. 

Kreu i inteligjences izraelite vleresoi se “strategjia iraniane ishte te mos vinte pas vetes komunitetin nderkombetar, duke ndjekur ne menyre sekrete programin e tij berthamor”.

Top Channel