Ushtrimet fizike ne shtatzeni zhvillojne fetusin

17/04/2009 13:05

Nje tjeter studim ka vene theksin tek rendesia qe ka aktiviteti fizik ne organizmin e njeriut, pavaresisht nga mosha. Se fundi eshte zbuluar se nese nje grua shtatzene merret me ushtrime dhe gjimnastike, kjo ndihmon ne rritjen e fetusit.

Kerkuesit amerikane te Universitetit te Kansasit i kane publikuar rezultatet e tyre ne takimin e Shoqerise Amerikane te Fiziologjise, qe po mbahet keto dite ne New Orleans.

Shkencetaret vezhguan levizjet e fetusit ne nje grup grash shtatzena te moshes 20-35 vjec, te cilat benin aerobi per te pakten gjysme ore tri here ne jave. Embrionet jane krahasuar me ato te nje tjeter grupi femrash shtatzena, qe nuk merreshin rregullisht me ushtrime fizike.

Rezultatet treguan ndikimin pozitiv te aktivitetit fizik ne zhvillimin e fetusit, pasi ai stimulon aktivitetin e aparatit te frymemarrjes dhe zhvillimin e sistemit nervor.

Top Channel