Egjipt, zbulohet varri i Kleopatres dhe Mark Antonit?

16/04/2009 15:45

Arkeologet egjiptiane deklarojne se kane rene ne gjurme te asaj qe mund te konsiderohet si ne nje nga zbulimet me te medha te dekadave te fundit.

Behet fjale per varrin ku prehen mbreteresha e Egjipit Kleopatra dhe gjenerali romak, Mark Antoni.

Qe te dy vrane veten ne vitin 30 para Krishtit. Radare te arkeologeve sinjalizuan nje varr te nendheshem dhe besohet se shume shpejt do te gjendet vendi ku prehet Kleopatra.

Ekipi i arkeologeve kishte tre vjet qe kerkonte varrin dhe gjate punimeve zbuloi 27 varre dhe 10 mumje, si dhe monedha me pamjen e Kleopatres dhe Aleksandrit te Madh.

Top Channel