“Qendroni larg!”. Ky eshte mesazhi qe gjethet e pemeve u japin ne vjeshte insekteve, duke i ngjyrosur gjethet me te kuqe.

Sipas biologeve, rrenjet kane veti per t’u mbrojtur nga parazitet dhe armiqte e tyre te tjere te vegjel qe jane ne kerkim te ushqimit dhe nje shtepize per dimrin. Kete e ben te ditur biologu i Universitetit te Harvardit, Marco Archetti, i cili ka studiuar rreth 2 mije lloje te ndryshme pemesh.

Sipas tij, vetem 2.8 % e pemeve shtepiake ne vjeshte vishen me te kuqe pasi ato jane me te mbrojtura nga insektet. Gjithashtu ai ka zbuluar se nese nje peme te eger e transferojme ne oborrin e shtepise, gjethet e saj nuk marrin me ngjyren e kuqe.

Studimi interesant eshte publikuar ne revisten “Proceedings of the Royal Society B” por ende ka shume skeptike per kete fenomen.

Top Channel