Egjiptianet e lashte, vere me ereza per shendetin

14/04/2009 19:50

Vera e mire dhe konsumi i saj me sasi te limituar i rigjeneron shendetin e njeriut dhe kete egjiptianet e lashte e kane ditur por ata perdornin nje metode tjeter per konsum.

Sipas zbulimeve te fundit, paraardhesit e Egjiptit te njohur per qyteterimin dhe kulturen e perhapur ne bote, e konsumonin veren pasi ne te hidhin ereza si, mente, rozmarine etj, ndoshta per qellime shendetesore. Kete e ben te ditur nje studim i Universitetit te Pensilvanise i publikuar ne revisten “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Studimi nisi pas zbulimit te varrit te perandorit Akrep I, i cili ka jetuar ne shekujt VI-IV para lindjes se Krishtit, ku u gjeten edhe shume objekte qe kane lidhje me konsumin e pijeve.

 

Top Channel